DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Riverdance Bohemia Labradors

Labrador retriever

Labradorský retriever je právem jedním z nejoblíbenějších plemen psů. Vyznačuje se zejména přátelskou nekonfliktní povahou, inteligencí, snadnou cvičitelností a vrozenou snahou zavděčit se pánovi. Jak už název plemene napovídá, labrador je původně lovecký pes, jehož úkolem je přinášet střelenou drobnou zvěř (retriever = přinašeč). Cení se zejména jeho vynikající nos, ovladatelnost při práci a ochota k práci ve vodě za každého počasí. Uplatňuje se však velmi dobře i jako slepecký, asistenční a canisterapeutický pes, záchranář či vyhledavač drog. Navíc je oblíbeným rodinným psem, který se dobře hodí k dětem a jehož výchovu zvládne i poučený začátečník. Zde bych ráda upozornila na oblíbený omyl mnoha lidí, a totiž že labrador je natolik inteligentní, že se vychová sám. To samozřejmě není pravda, i labrador potřebuje důslednou výchovu, aby se stal skvělým přítelem a ne nezvladatelným problémovým psem. Labrador je pracovní plemeno s nezdolnou energií, chutí pracovat a učit se. Pokud mu pán nazajistí možnost tyto vlohy uplatnit, bude se nudit a svou přebytečnou energii využije podle svých, nikoliv však pánových představ. Proto pokud si chcete pořídit retrievera, musíte ho zaměstnat. Ať už si vyberete loveckou kynologii, záchranařinu, agility, tanec se psem nebo třeba dog treking, či potřebujete jen společníka na dlouhé vycházky, labrador se přidá rád a s nadšením. Obejít pomalým tempem blok mladému zvířeti v plné síle rozhodně stačit nebude. Bezkonkurenčně nejoblíbenější činností labradora je aportování, pokud možno z vody. Kdo se nechce věnovat lovecké kynologii, což nutně obnáší práci se zvěří, může se pustit do working testů. Toto sportovní odvětví je určené výhradně pro retrievery, vychází z lovecké kynologie, ale místo zvěře se používají speciální půlkilové aporty, zvané dummy.

 
Trocha historie

Předkové plemene pocházejí s největší pravděpodobností z ostrova Newfoundland, který je nyní součástí kanadské provincie Newfoundland and Labrador. V tvrdých klimatických podmínkách byli pomocníky místních rybářů, schopní plavat i v ledové vodě severního Atlantiku. To jim umožňovala hustá, částečně voděodolná srst a plovací blány na tlapách. Tito pracovití černí psi byli nazýváni St. Johns Water dog nebo Lesser Newfoundlander. Průkopníkem jejich chovu ve Velké Británii byl hrabě z Malmsbury, od něhož patrně pochází i název plemene labrador retriever. Plemeno bylo uznáno britským Kennel Clubem v roce 1903. Původně se jednalo pouze o černé psy, žluté a hnědé zbarvení se objevilo později.

Standard

Země původu: Velká Británie.
Klasifikace FCI: Skupina 8 - retrieveři, slídiči, vodní psi.


Stručný historický přehled: Všeobecně se má za to, že labradorský retriever pochází z pobřeží Grónska, kde bývali viděni rybáři využívající psy podobného vzhledu k lovu ryb. Jeho vlastnosti vynikajícího vodního psa, jeho vodě odolná srst a unikátní ocas tvarem podobný vydřímu tento dojem podporovaly.
Ve skutečnosti není labradorský retriever příliš staré plemeno, jeho chovatelský klub se zformoval v roce 1916 a Yellow Labrador Club (klub žlutých retrieverů) byl založen v roce 1925. Svou proslulost labrador získal nejprve na poli field trialů, kde byl poprvé představen na konci 19. století plukovníkem Peterem Hawkerem a hrabětem z Malmesbury. Jednalo se o psa Malmesbury Tramp, popsaným Lornou, hraběnkou Howe jako jeden z kořenů moderního labradora.

Celkový vzhled: Silně stavěný, s krátkými bedry, velmi aktivní (což vylučuje nadměrnou hmotnost nebo robustnost); s širokou mozkovnou; širokým a hlubokým hrudníkem a dobře klenutými žebry, široký a silný v bedrech a pánevních končetinách.

Chování a temperament: Vyrovnaný, velmi obratný.  Vynikající nos, jemná tlama; vášnivý milovník vody.  Přizpůsobivý, oddaný společník. Inteligentní, horlivý a ovladatelný, se silnou snahou zavděčit se.  Laskavé a přívětivé povahy, bez stopy agresivity nebo nepřiměřené plachosti.

Hlava
Lebeční partie

Mozkovna: široká.  Jasně řezaná bez masitých lící.

Stop: vyjádřen.

Obličejová partie
Nosní houba: široká, nozdry dobře vyvinuté.

Tlama: silná, není špičatá.

Čelisti/zuby: čelisti střední délky, čelisti i zuby silné, s dokonalým, pravidelným a kompletním nůžkovým skusem, tj. horní řezáky těsně překrývají dolní řezáky a v čelistech jsou posazeny kolmo.

Oči: středně velké, vyjadřující inteligenci a dobrou povahu; hnědé nebo oříškově hnědé.

Uši: nejsou velké ani těžké, visí a těsně přiléhají k hlavě, jsou posazeny poměrně daleko vzadu.
Krk: suchý, silný, mohutný, přecházející v dobře postavené plece.

Tělo:
Hřbet: rovná horní linie.

Bedra: široká, krátká, pevně svázaná a silná.

Hrudník: dobré šířky a hloubky, s dobře klenutými „sudovitými“ žebry – tento dojem nesmí být způsoben nadměrnou hmotností.
Ocas: charakteristický znak, velmi silný u nasazení, postupně se zužující ke špičce, střední délky, bez praporců, ale je po celém obvodu pokrytý krátkou, silnou, hustou srstí, což budí dojem „kulatosti“ a tento vzhled je popisován jako „vydří“ ocas.  Může být nesen vesele, ale neměl by se zatáčet nad hřbet.

Končetiny:

Hrudní končetiny
Celkový vzhled: přední nohy od loktů k zemi kolmé jak z předního, tak z bočního pohledu.
Plece: dlouhé a šikmo uložené.
Předloktí: se silnými kostmi, přímé.
Tlapky: kulaté, kompaktní; dobře klenuté prsty s dobře vyvinutými polštářky.

Pánevní končetiny
Celkový vzhled: dobře vyvinuté, záď směrem k ocasu neklesá.
Kolena: dobře zaúhlená.
Nárt (zadní nadprstí): Hlezna dobře hluboko postavená.  Kravský postoj je vysoce nežádoucí.
Tlapky: kulaté, kompaktní; dobře klenuté prsty s dobře vyvinutými polštářky.

Pohyb: volný, pokrývající odpovídající prostor; přímý a rovnoběžný předních i zadních běhů.

Osrstění
Srst: charakteristický znak, krátká, hustá, bez zvlnění nebo praporců, na omak působí jako tvrdá; podsada odolná proti povětrnostním vlivům.

Barva: Jednotná černá, žlutá nebo játrová//čokoládová. Žlutá dosahuje od světle krémové po červenou liščí barvu. Povolena je malá bílá skrvna na hrudníku.

Velikost: Ideální výška v kohoutku:

Samci: 56 – 57 cm.
Samice: 54 – 56 cm.

Vady: Každá odchylka od výše jmenovaných bodů se musí posuzovat jako vada, jejíž hodnocení musí být v přesném poměru k jejímu stupni závažnosti a k jejímu vlivu na celkový zdravotní stav a pohodu psa a na jeho schopnost vykonávat tradiční práci.

Vylučující vady

  • Agresivita nebo nadměrná bojácnost.
  • Diskvalifikován musí být každý pes, u kterého se jasně projevují fyzické abnormality nebo poruchy chování.

Poznámka: samci musí mít dvě viditelně normálně vyvinutá varlata plně sestouplá do šourku.

Dědičnost zbarvení

Pro labradory je přípustné černé, žluté nebo čokoládově hnědé zbarvení. Žlutá pak může být od smetanové až po liščí červeň. O skutečném zbarvení jedince rozhodují dva geny - B a E. Po každém rodiči zdědí pes jednu sadu genů, má tudíž každý gen dvakrát. Konkrétní forma genu se nazývá alela. Různé alely nejsou rovnocenné, jedna je vždy dominantní, má přednost. Pokud bude mít jedinec pro určitou vlohu dvě různé alely, projeví se pouze ta dominantní. Recesivní alela zůstává skrytá, nevyužitá, může však být předána potomstvu. Gen B se vyskytuje ve formě B (dominantní vloha pro černou barvu) nebo b (recesivní vloha pro hnědou barvu). Kombinace BB i Bb se tedy navenek projeví stejně - jedinec bude černý. Pouze pokud nese kombinaci bb, bude hnědý. Aby to nebylo tak úplně jednoduché, záleží ještě na genu E. Jeho dominantní forma E umožňuje plné projevení pigmentace, dané genem B. Recesivní forma e však způsobuje potlačení pigmentace a jedinec je žlutý. Kombinace EE i Ee nemění nijak projevení genu B, pouze kombinace ee způsobí zesvětlení. Nežádoucí je kombinace vloh pro hnědou a žlutou barvu, kdy dojde k "dvojímu zesvětlení pigmentace", takový pes je žlutý, ale má špatně pigmentované sliznice a nosní houbu, má je celoročně růžové. U žlutých jedinců je jinak přípustné zesvětlení nosní houby v zimních měsících. Problém je v tom, že jak alela b(hnědá), tak alela e(žlutá), jsou recesivní, mohou být tudíž děděny skrytě.

Jaké jsou tedy možné kombinace genů?

BB EE - pes bude černý

BB Ee - pes bude černý, může předávat vlohu pro žlutou barvu potomstvu

BB ee - pes bude žlutý s tmavým nosem, očima i pysky

Bb EE - pes bude černý, může předávat vlohu pro hnědou barvu potomstvu

BbEe - pes bude černý, potomstvu může předávat vlohu pro hnědou i žlutou barvu

bbEE - pes bude hnědý, dobře pigmentovaný

bbEe - pes bude hnědý, někdy světlejšího odstínu a barvy očí, může předávat potomstvu vlohu pro žlutou barvu

bbee - pes bude žlutý, s růžovým nosem, pysky a světlýma očima, tzv, Dudley

Při výběru partnerů ke krytí je tudíž třeba znát nejen fenotyp (jak pes vypadá), ale i genotyp (jaké vlohy nese a předává potomstvu). Tak například zkřížením dvou černých jedinců, kterí však budou mít genotyp BbEe, může vzniknout nežádoucí žlutý jedinec se špatnou pigmentací. Dva žlutí nebo dva hnědí partneři nemohou dát černé štěně.

Pro koho se hodí?

Labradorský retriever má velmi přátelskou povahu, miluje lidi a chce s nimi být co nejvíc. V sebevětší zahradě se nebude cítit šťastný, pokud tam bude sám. Samozřejmě si zvykne na pravidelné odchody pána do zaměstnání a tuto dobu celkem spokojeně prospí. Při návratu vás bude nadšeně vítat, odpočatý a plný energie, a bude očekávat, že mu svou nepřítomnost pěkně vynahradíte. V žádném případě není možné držet retrievera trvale zavřeného v kotci, nebo dokonce uvázaného u boudy! Pořídit by si ho měl pouze ten, kdo mu může a chce věnovat dostatek času. Nedostatkem kontaktu se svými lidmi velmi trpí, proto by si ho neměl pořizovat ten, pro koho je pes uvnitř v domě nepředstavitelný. Labrador je jedním z nejinteligentnějších plemen psů, snadno a rád se učí. Čím víc úkolů a her si pro něj vymyslíte, tím bude spokojenější a vaše soužití harmoničtější. Alespoň základní výcvik je nutný, přeci jen se jedná o velké plemeno o hmotnosti kolem 30 kg. Není nic příjemného, pokud s vámi takové zvíře s "náhonem na všechny čtyři" cloumá na vodítku, jak ho napadne! Sám od sebe se to nenaučí, od toho má pána, který mu musí vysvětlit, jak se má chovat ve společnosti těch podivných dvounohých tvorů, zvaných lidé. Správně vedený výcvik pak nechápe jako nějaké příkoří, ale jako zajímavou hru, na kterou se bude těšit.

Labradora lze chovat celoročně venku, otužilý je na to dost, ale klidně i v městském bytě. Podmínkou je v obou případech, aby měl dostatek pohybu a kontaktu se svými lidmi. Ani malé děti v rodině nemusí být na překážku, je však třeba si uvědomit, že pes není hračka a nenechávat nikdy malé děti se psem bez dozoru. Obvykle labradoři kontakt s dětmi nadšeně vítají a nechají si od nich líbit opravdu hodně, ale dospělí musí vždy dohlédnout, aby hra nepřekročila mez, kdy už začne být zvířeti nepříjemná a v krajním případě se začne bránit.  Za zmínku stojí i finanční stránka věci. Pořizovací cena je první, ale zdaleka ne největší investicí. Retriever potřebuje dostatek kvalitního krmení. Tento požadavek v žádném případě nesplňují kuchyňské zbytky či laciné granule ze supermarketu! Náklady se pohybují kolem tisíce korun měsíčně, když nepočítám hračky, pamlsky, žvýkací kosti, občasné výdaje za veterináře, výstavní a zkouškové poplatky,...

Retriever se nehodí pro toho, kdo potřebuje ostrého hlídače. Zloděje by nejspíš radostně uvítal a ještě jim uvařil kafe. Spokojený nebude ani s páníčkem, pro kterého je obejití bloku pomalu vysokohorská tůra. Hodinová procházka denně je naprosté minimum. Pokud si myslíte, že můžete být labradorovi dobrým pánem, určitě si toto skvělé plemeno zamilujete a nikdy nebudete litovat chvíle, kdy jste se pro něj rozhodli. Vaši lásku a péči vám bude vracet několikanásobně, společně zažijete spoustu skvělých věcí. Jeho věčný optimismus a nadšení jsou nakažlivé i na lidi! Tak na co ještě čekáte? Pořídit si psa je jediný způsob, jak za peníze získat lásku. Pouze pes vás bude vítat stejně, ať se vracíte z vězení nebo z parlamentu.


 

Chovné podmínky

Cílem čistokrevného chovu je vybírat pro další plemenitbu pouze ty nejlepší jedince, a dosáhnout tak zlepšování celkové populace plemene v exteriéru, pracovních vlohách i zdraví. Podmínky uchovnění pro labradorské retrievery jsou následující:


* Absolvovat nejméně 2 výstavy s hodnocením aspoň Velmi dobrá, přičemž jedna výstava musí být vyžšího typu (národní, mezinárodní).
* Úspěšně složit zkoušku Ověření vlohových vlastností retrieverů (OVVR), nebo jinou zkoušku, kde je přezkušován aport.
* Absolvovat RTG kyčelního kloubu, přípustné je hodnocení DKK 0 - 1. Jedinci s DKK 2 musí mít partnera DKK 0 - 1. (DKK 3 - 4 je vylučující)

*Absolvovat RTG loketních kloubů a výsledek zveřejnit

* Kohoutková výška podle standardu, +/- 1 cm.
* Plnochrupí bez omezení, chybí-li jeden nebo dva zuby, musí být partner plnochrupý.
* Psi musí mít obě varlata sestouplá, kryptorchismus je vylučující vadou.
* Jakýkoliv projev agrasivity se zaznamenává do PP a vylučuje jedince z dalšího chovu.
 

Toto jsou nejzákladnější požadavky stanovené klubem, dobrý chovatel bude na své chovné jedince mnohem náročnější. Při výběru štěněte se vyplatí vybrat kvalitní chov, vyptat se, shánět informace.

Další vhodné zdravotní testy:

* Genetický test na Progresivní atrofii sítnice (prcd-PRA)

*Genetický test na Exercise induced collapse (EIC)

*Genetický test na Centronucleární myopatii (CNM)

*Genetický test na Hereditární nasální parakeratózu (HNPK)

*Pravidelné vyšetření očí oftalmologem k vyloučení dalších očních vad.

*Oba rodiče by měli být co nejméně příbuzní, ideálně koeficient inbreedingu pod 5% v desetigeneračním rodokmenu (průměr plemene je COI 7% v desetigeneračním rodokmenu).